Pek çok kişinin ilgisini çeken aromaterapi, her zaman ilgi çekici bir hava oluşturmuştur. Tarihi 6000 yıldan fazlasına dayanan aromaterapi, bitkisel yağların iyileştirici özelliğini kullanan bir yöntem olmaktadır. Aromatik bitkiler yani uçucu yağlar ile gerçekleştirilen aromaterapinin ana prensibi insan hormonlarını etkilemektir. Uçucu yağlar, üretildikleri bitkilerin hormonlarını temsil etmektedir. Bu hormonlar insan hormonlarına etki ederek onların şifa bulmasına sebep olur. Yüzyıllardır kullanılan ve şifasını her bir yana yayan aromaterapi, günümüzde de hala kullanılmaktadır. Çoğu insan yalnızca güzel kokması için bile aromaterapiden faydalanmaktadır. Hastalıklara şifa olmasının yanı sıra inanılmaz bir rahatlık hissi veren aromaterapi hakkında daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz?

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi, tamı tamına 6000 yıllık geçmişi ile pek çok farklı kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış bir şifa ritüelidir. Eski Çin Uygarlığında kullanılan aromaterapi, aynı zamanda Eski Mısır döneminde mumya yapımı esnasında yer almıştır. Aromaterapi tedavi ve güzellik amacı ile ilk defa Eski Yunan medeniyetlerinde kullanılmıştır. Hatta Roma İmparatorluğu döneminde aromaterapi, banyo sonrasında uygulanan masaj esnasındaki bir teknik haline geldi. Günümüzde oldukça revaçta olan aromaterapi yöntemleri, rahatlama, şifa bulma ve daha pek çok şey için sevilerek kullanılıyor.

Aromaterapi Yağları Nelerdir?

Aromaterapi yağları oldukça geniş bir skalada karşınıza çıkabilir. Çeşitli bitkilerin uçucu yağlarının elde edilmesi ile oluşan aromaterapi yağları, buhurdan yolu ile kullanılmaktadır. Pek çok kişi bu uçucu yağlar ile masaj yapmaktadır.

Aromaterapi için kullanılan uçucu yağları saymaklar bitmez. En popüler olanları ise şöyle sıralanabilir:

Adaçayı Uçucu Yağı

Pek çok farklı konuda yardımcı etkileri bulunan adaçayı yağı, aromaterapinin başlıca yağları arasında yer alıyor. Antidepresan etkisi ile sinir sistemini ciddi anlamda olumlu yöne çeviren adaçayı, aynı zamanda zihni tazeler. Psikolojik rahatsızlıkları törpülemek için adaçayı uçucu yağının kendisine has etkisi oldukça yararlı olacaktır.

Bergamot Uçucu Yağı

Bergamot yağı, doğal bir antidepresan ve uyarıcıdır. Bu yüzden özellikle depresyon için oldukça faydalı yönleri bulunmaktadır. Kan dolaşımını arttırarak stres ve kaygıyı azaltır. Bunun yanı sıra uyumayı kolaylaştırır.

Biberiye Uçucu Yağı

Biberiye yağının doğal bir rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Özellikle baş ağrısına iyi etkileri bulunan biberiye yağı, aynı zamanda hafıza gerilemesinde de olumlu yönde ilerleme yaşatıyor. Uyku sorunları ile başarılı bir şekilde mücadele eden biberiye uçucu yağı, bu yönü ile uykusuzluk yaşayan kişilere huzurlu bir uyku deneyimi vaat ediyor.

Greyfurt Uçucu Yağı

Öncelikle ruhsal sıkıntıları oldukça iyi yönde etkileyen greyfurt yağı, bunun yanı sıra kişinin üzerindeki halsizlik ve yorgunluk hissini alır. Cennetten gelen meyve olarak adlandırılan greyfurt, baş ağrıları için de uygundur. Aynı zamanda stres, gerginlik ve huzursuzluk seviyelerini en aşağı düzeye indirir.

Lavanta Uçucu Yağı

Lavanta yağı, uyku problemleri için birebirdir. Stres, baş ağrısı, sinir bozukluğu, anksiyete gibi durumlarda olumlu etkisi ile sakinleştirir. Bunların yanı sıra rahatlatıcı etkisi ile mide bulantısı için iyi bir çözüm olmaktadır.

Okaliptüs Uçucu Yağı

Mevsimsel alerjiler için birebir olan okaliptüs uçucu yağı, aynı zamanda öksürük nöbeti gibi olumsuz durumlar için koruyucu etki sağlar. KOAH, bronşit, astım, sinüzit, soğuk algınlığı ve öksürük gibi çeşitli solunum yolları rahatsızlıklarına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Bunların yanında zihni açar ve konsantrasyonu arttır.

Portakal Uçucu Yağı

Portakal uçucu yağı, ruh sağlığı için sık sık kullanılmaktadır. Antidepresan özelliği sayesinde psikolojik rahatsızlıkları olanlara iyi geldiği gibi bu tip rahatsızlıkların başlangıcında olan kişileri de olumlu yönde etkilemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda portakal uçucu yağının bulunduğu ortamlardaki insanların yüksek moralli ve daha az stresli olduğu saptanmıştır. Bu yüzden ruh ve sinir hastalıkları açısından sıklıkla tercih edilebilir.