Iphone’nun heyecan yaratan modellerinden Iphone 13 sonunda çıktı. Ürünün çıkmasından sonra oluşan kuyruklar hemen sosyal medyanın gündemine oturdu. Dört farklı model olarak duyurulan Iphone 13’ün Türkiye’de de satışına başlandı. ABD, Singapur ve İngiltere gibi ülkelerde kuyrukların oluşması bu yeni modele olan ilgiyi daha da çok artırdı.  Apple CEO’su Tim Cook bu modeli;  “Şimdiye kadar yaptığımız en iyi IPhone’lar” şeklinde açıkladı.

Apple Iphone 13 Yenilikleri Neler?

1- Çentik Boyutu

Iphone 13 ailesinin tamamı, mevcut çentik yapısından yüzde 20 daha küçük çentik ile geliyor.

2- Ekran Yenileme Hızı

Son dönemlerin temel trendlerinden birisi haline gelen yüksek ekran yenileme hızı, artık IPhone 13 Pro ve IPhone 13 Pro Max modellerinde yer alıyor. Yani artık tüm ekran deneyiminizi 120 Hz tadında yaşayabileceksiniz.

3- Kamera Yerleşimleri

Kamera tarafında yapılan teknik değişiklikler bir kenara, kameraların yerleşimi ile ilgili çeşitli değişiklikler söz konusu diyebiliriz. Örneğin Iphone 13 Mini ve IPhone 13, IPhone 12 serisinden farklı olarak çapraz kamera kurulumu ile kutudan çıkıyor.

4- Depolama Seçenekleri

64 GB günümüz standartları için bir miktar yetersiz bir depolama alanı olarak tanımlanabilir. Iphone 13 serisi, en az 128 GB depolama seçenekleri ile satışa sunuluyor. Iphone 13 Pro ve Iphone 13 Pro Max için azami depolama seçenekleri 1 TB olacak şekilde güncellendi.

5- Batarya Ömrü

Iphone ‘un bir önceki modellerine göre 13 Mini 1,5 saate kadar, IPhone 13 2,5 saate kadar, IPhone 13 Pro 1,5 saate kadar ve IPhone 13 Pro Max 2,5 saate kadar daha uzun batarya ömrü sunuyor. Burada büyüyen batarya kapasitelerinin de gerçekten önemli bir etkisi olduğu söylenebilir.

6- Video Çekimlerinde Sinematografi Özelliği

Sinematik mod, çekim yaparken odak değişikliklerini otomatik olarak uygularken kayıttan sonra da odak derinliği değişiklikleri yapmanıza izin veriyor. Bu da onu daha ilgi çekici hâle getiriyor.