Eşsiz yapımların ve daha yüzlercesinin her gün yayına alındığı dizi ve sinema filmleri nasıl yapılır? sorusu birçok insanın merak ettiği konuların başında geliyor. Çünkü seyirci olarak bizler sadece sunulan yapımları izliyoruz ve beğenip beğenmeme noktasında özgürce bakış açımızı belirliyoruz. Fakat bir film sanıldığı kadar kolay vizyona dönüşmüyor ve bizim sadece birkaç dakika içerisinde izlediğimiz sahneler günler hatta haftalarca çekim gerektirebiliyor. İsterseniz şimdi post-prodüksiyon olarak adlandırılan sürece kadar neler yaşandığını kısaca gözden geçirelim.

Senaryo Sürecin Başlangıcı

Elbette her prodüksiyon yazılı bir metin doğrultusunda sahne çekimlerini gerçekleştirir ve senaryo bu sürecin ilk aşamasını oluşturur. Tabi senaryo her anlamda akışı belirler ve kurgulanan hikâyeye uygun oyuncular tercih edilerek çalışma start alır. Yapımcı tarafından gerçekleştirilen cast bu oyuncu seçiminin en önemli bölümünü oluşturur. Bunun yanı sıra eğer ünlü oyuncular ile çalışılacak ise bu filmin astronomik harcamaları olacağı daha başından bellidir. Ayrıca filmin bütçesini senaryonun akışı da belirler. Sesli ve görsel efekt kullanımından kostümlere uzanan harcanan her maliyet filmin kalitesine katkı sağlar.

Cast Aşaması Prodüksiyon Sürecinin Önemli Bir Bölümünü Oluşturuyor

Oyuncu tercihlerinin belirlenmesinin yani cast aşaması ardından sıra artık senaryonun okunma sürecine geliyor. Senaryoda uygun rolü bulunan oyuncular kendi rollerini ezberlemeye başlarlar. Çünkü diyaloglarını ve davranışlarını ezberlememiş oyuncu çekimler sırasında büyük zorluk yaşanmasına neden olacaktır. Öte yandan yapımcı firma çekimler sırasında kullanılacak ve kendisinde olmayan ekipmanı temin ederek ilk çekim tarihinin ne zaman olacağını belirler. Gelelim dizi ve sinema filmleri nasıl yapılır? sorumuzun diğer hayati unsurlarına. Bir prodüksiyon çalışmasında;

  • Yapımcı firma
  • Yönetmen
  • Oyuncu
  • Rejisör
  • Görüntü yönetmeni
  • Her açıdan çekim yapacak kameralar, ses ve ışık sistemleri
  • Post prodüksiyon (kurgu, montaj, efekt, animasyon vs)

Aşamalarının ardından artık dağıtım ve pazarlama stratejilerine geçilir. Burada önemli olan hikâyenin gücü, etkileyici olması ve izleyiciyi her yönüyle kendisine bağlayacak bir yapım ortaya çıkartmaktır. Bunun yanı sıra artık teknolojinin de yardımıyla çok daha yüksek potansiyelli çalışmalar gerçekleştiren prodüksiyon şirketleri önemli yapımlar ortaya çıkarabiliyorlar. Evet umuyoruz ki dizi ve sinema filmleri nasıl yapılır? konulu yazımız bu alanda var olmak isteyenler için yararlı olmuştur. Esenlikler diliyoruz.