Dünyanın pek çok yerine olan seyahatler çoğunlukla sanat ve tarihi güzellikle açısından farklı yerler görebilmek için yapılmaktadır. Dünyanın hemen her yerinde inanılmaz sanat galerileri bulunmaktadır ve çoğuna her insanın muhakkak gidip canlı canlı şahit olması gerekmektedir. Dünyaca ünlü ressamların, heykeltıraşların nadide eserleri ile baş başa kalmak tabii ki herkesin hayalidir. Eğer siz de uslanmaz bir sanat tutkunuysanız ve kısa süre içerisinde ufak bir sanat turu yapmayı planlıyorsanız, işte size muazzam bir liste! İnanın, aklında böyle bir sanat turu olmayanlar bile bu listeyi gördükten sonra uçak bileti bakmaya başlayacak!

Guggenheim Bilbao

İspanya’nın Bilbao kentinde yer alan Guggenheim, fütüristik mimarisi ve dış görünümü ile görenleri büyülemektedir. Meşhur Guggenheim müzelerinden bir tanesi olan Guggenheim Bilbao, Jeff Koons ve Louise Bourgeois gibi heykeltıraşların eserlerini sergilemektedir. Bünyesinde daha pek çok heykeltıraş ve ressamın eserini barındıran Guggenheim Bilbao, hem binası hem de geniş koleksiyonu ile muhakkak görülmesi gereken sanat galerileri arasında yer almaktadır. Eğer yolunuz İspanya’ya düşerse, gideceğiniz sanat galerisinin adresini şimdiden biliyorsunuz…

Museum of Modern Art

New York bilindiği üzere sanat galerileri ve sergileri ile bilinen bir şehirdir. New York’un en meşhur sanat galerisi ise kesinlikle Museum of Modern Art olmaktadır. Modern Sanatlar Müzesi olarak çevrilen bu yer, çeşitliliğin bol olduğu bir galeri! Gelenekselden ziyade çağdaş sanat eserlerini sergilemeyi tercih eden Museum of Modern Art, ziyaretçilerine yaşadığımız dönemin sanatını ve düşünme biçimini aşılıyor. Oldukça geniş bir koleksiyona sahip olan Museum of Modern Art içerisinde heykel, resim, mimari, tasarım, fotoğraf, baskı, illüstrasyon ve sinema gibi pek çok alanın sanat örnekleri mevcuttur.

Louvre Abu Dhabi

2007 yılında Fransa ve Birleşik Arap Emirliklerinin bir araya gelerek yeni bir sanat merkezi açmaya karar vermelerinden doğan Louvre Abu Dhabi, aynı zamanda Abu Dhabi’nin ilk müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Evrensel insani değerler üzerine kurulan müze, Modern Arap dünyasının dinamiklerini sergilemektedir. Çok kültürlü bir bölge olan Abu Dhabi’nin tüm mirasının sergilendiği Louvre Abu Dhabi’de gidilmesi gereken yerler arasında.

The Rijksmuseum Amsterdam

The Rijksmuseum Amsterdam, Hollanda’nın en ikonik müzelerinden bir tanesidir. 10 yıl süren renovasyon ve tadilat sonucunda 2013 yılında ziyaretçilere kapılarını açmıştır. Orta Çağ’dan itibaren pek çok sanat eserini bünyesinde barındıran The Rijksmuseum, dünyaca ünlü koleksiyonlara sahip! 800 yıllık Hollanda tarihine yakından bakmak için muhakkak uğramanız gereken The Rijksmuseum, resim, heykel ve fotoğrafın yanı sıra mobilyalar, sergiler ve etkinlikler de sergilemektedir. The Rijksmuseum, Hollanda’nın en popüler ve en çok ziyaretçi çeken müzesidir. Hollanda’da sanat galerisi denince akla ilk gelen yerlerden olan The Rijksmuseum, Hollanda gezisinde listenizde yer almalı!