1. Hidiv Kasrı

İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan ve İstanbul’da bulunan kasırlar arasında ihtişamıyla kendine özel yer edinen Hidiv Kasrı, son Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa’ya aitti. Saray yavrusu diyebileceğimiz bu Kasır, Boğaz’ın en yeşil köşelerinden biri olan Saip Molla Çiftliği içine 1906 yılında yapıldı. Art Nouveau üslubuyla görenleri kendine hayran bırakan yapı, 1937 yılında İstanbul Belediyesi bünyesine katıldı. 1984 yılında geçirdiği kapsamlı restorasyon sayesinde ise günümüz şekline ulaştı. Ailenizle hafta sonu güzel bir kahvaltı yaparak tarihe doymak istiyorsanız Hidiv Kasrı tam size göre.

2. Ihlamur Kasrı

Etrafına çevrili duvarlarla şehrin yoğun stresi ve gürültüsünden kendini sıyıran Ihlamur Kasrı bütün ihtişamıyla Beşiktaş ile Nişantaşı arasındaki vadide bulunmaktadır. 1849-1855 yılları arasında Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan Ihlamur Kasrı, adını vaktiyle burada çok miktarda bulunan ıhlamur ağaçlarından almaktadır. Havuzlu Ihlamur Mahalli, Muhabbet Bahçesi ve Hacı Hüseyin Bağı olmak üzere üç bölümden oluşan kasır, dünyaca ünlü konukları ağırlamıştır. Bunlardan en dikkat çekeni ise Abdülmecid tarafından ağırlanan ünlü Fransız Şairi Lamartine’dir.

3. Küçüksu Kasrı

Yapılış tarihi 17. yüzyıla kadar dayanan ve farklı kaynaklarda “ Bahçe-i Göksu”adıyla anılan eşsiz güzelliğe sahip alanda yapılan Küçüksu Kasrı, Nikoğos Balyan Kalfa’nın mimarlığında inşa edildi. Esas olarak 1857 yılında tam olarak hizmete giren Küçüksu Kasrı, denize olan yakınlığı, süslü tasarımı, iç motifleri ve sanat eserleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Cumhuriyet Dönemi’nde devlet konukevi olarak hizmet veren Küçüksu Kasrı, 1994 yılında yapılan restorasyon çalışmalarının ardından ziyaretçilerine kapılarını açtı, günümüzde de enfes kahvaltıları ve eşsiz deniz manzarasıyla misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

4. Malta Köşkü

İstanbul’un stres dolu yaşantısının içerisinde ağaçlar arasında biraz nefes almak biraz da tarih koklayıp mimari estetiğe doymak istiyorsanız bu köşk tam size göre. Beşiktaş ile Ortaköy arasında konumlanan Yıldız Parkı içerisindeki tarihi köşklerden biri olan Malta Köşkü 1871 yılında Sedir Köşkü olarak inşa edildi. Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan tarihi yapı, ihtişamıyla görenleri kendine hayran bırakmaya devam ediyor.

5. Maslak Kasrı

İstinye ve Tarabya kavşakları arasında yer alan Maslak Kasrı’nın yapım tarihi net olarak bilinmese de büyük bir bölümünün Abdülaziz (1861-1876) dönemin yaptırıldığı bilinmektedir. Maslak Kasrı’nı her ne kadar tek bir yermiş gibi ifade etsek de bu alanda günümüze ulaşan birden fazla yapı mevcuttur. Cumhuriyet sonrası dönemdi askeri prevantoryum olarak kullanılan Maslak Kasırları, Milli Saray yönetimine devredildikten sonra müze olarak halkın ziyaretine açıldı. Bu değerli yorgun yapılar günümüzde de ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

6. Aynalıkavak Kasrı

Günümüzde Aynalıkavak Kasrı adıyla anılan ve aslında Aynalıkavak Sahilsarayı’nın bugüne ulaşmış tek birimi olan kasır, Haliç’te Hasköy, Okmeydanı ve Kasımpaşa semtleriyle kıyı şeridi arasında kalan küçük bir yeşil alanda yer almaktadır. Tersane Bahçesi adıyla da anılan kasır I. Dünya Savaşı zamanında deniz kuvvetleri tarafından kullanıldıktan sonra Milli Saraylar’a bağlandı. Aynalıkavak Kasrı günümüzde müze olarak hizmet vermekte.

7. Beykoz Kasrı

İstanbul’un ağacın yeşili ile denizin mavisinin buluştuğu en güzel ilçelerinden olan Beykoz’daki bir diğer önemli kasır ise Beykoz Kasrı’dır. 1845 yılında Mısır valisi Mehmet Ali Paşa tarafından yapımı başlatılan, paşanın ölümü üzerine oğlu tarafından tamamlanan Beykoz Kasrı, dönem padişahı Abdülmecid’e armağan edildi. Osmanlı mimarisi ile Batı mimarisinin ortak bir ürünü olarak karşımıza çıkan bu mimari yapı, daha çok elçi kabullerinde kullanıldı. Günümüzde ise bütün ihtişamıyla Beykoz’un boğaza bakan tarafında tarihe tanıklık ediyor.

8. Adile Sultan Kasrı

Fotoğrafa bakın ve ardından biraz hafızanızı yoklayın. Tanıdık geldi mi? Evet, doğru bildiniz. Burası Türk sinemasının efsanevi filmi Hababam Sınıfı’nın çekildiği tarihi bina. İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan kasır, Abdülaziz tarafından küçük kız kardeşi Adile Sultan için 1853 yılında yaptırıldı. Hababam Sınıfı filmiyle özdeşleşen binada odalardan biri Hababam Sınıfı Müzesi olarak kullanılmaktadır.

9. Yıldız Şale Kasrı

İstanbul’un Boğaz’a bakan ilçelerinden Beşiktaş’ta 500 bin metrekare gibi büyük bir alan içerisinde inşa edilen Yıldız Şale Kasrı, 1804-1805 yıllarında 3. Selim tarafından annesi Mihrişah Valide Sultan adına yapıldı. Günümüzde Milli Saraylar’a bağlı olan Kasır, müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

10. Sepetçiler Kasrı

Günümüzde Yeşilay’ın Genel Merkez binası olarak kullanılan Sepetçiler Kasrı 1643 yılında Sultan İbrahim’in emri üzerine Hassa Başmimarı Kasım Ağa’nın mimarbaşılığı ile inşa edildi. Topkapı Sarayı’nın dış kısmında denizin hemen dibinde konumlanan kasrın adının dönem itibariyle o bölgede bulunan sepetçi esnafından aldığı söylenir. İsmin verilişine dair diğer bir rivayetse sepetçiliğe merakıyla bilinen Sultan İbrahim’e sepetçilerin bir şükran göstergesi olarak kasrın yapımına destek sağlamalarıdır. Bir gün yolunuz Sarayburnu taraflarına düşerse ziyaret etmeden geçmemenizi tavsiye ederiz.