İnsan ruhunun, estetik algısının, değerlerinin ve tecrübelerinin devreye girdiği denklemlerde mutlak doğrulardan bahsetmek mümkün değildir. Kişinin yaşadığı ortam, yetiştiği konfor alanı, benliğinin geliştiği sosyal çevre vb. birçok parametre kişisel değerleri şekillendirirken, şüphesiz ki tüketim kültürümüzde de farklılıklar oluşmasına neden olmakta. Mobilya seçimi de kişisel beğenilerin ve görgülerin devreye girdiği tüketim alanlarından biri olduğu için mutlak bir doğrudan ziyade kişisel zevk ve konfor alışkanlığına göre seçimde bulunması daha doğru bir tercihe ulaşmaya olanak sağlayacaktır. Mobilya seçimi yaparken de öncelikle dekorasyon ve mobilya tarzımızın farkında olmamız gerekir. Modern tasarımlar mı bizi cezbediyor, klasik ürünler mi, yoksa doğal görünenler mi?

Bu seçimleri yaparken elbette evinize uygunluğunu da göz önünde bulundurmanız gerekir. Evin metrekaresi, köşeli yapısı, oda hacmi vb. unsurların dikkate alınarak seçimlerde bulunulması hanemize artı puan olarak eklenir. Bunların yanı sıra ise aşağıdaki gibi başlıklandırdığımız birkaç unsur mobilya seçimi yaparken ön plana çıkmaktadır:

1- Konfor

Evdeki konfor alanımızı yaratan öğeler mobilya ve türevi ürünler tarafından oluşmaktadır. Hele ki pandemiden ötürü zamanımızın büyük kısmını bu ürünlerin üzerinde geçirdiğimiz gerçeğini göz önünde bulundurursak, konfor unsuru daha da ön plana çıkmakta. Seçeceğiniz koltuk, sandalye, dinlenme koltuğu vb. ürünlerde oturum konforunu kendi rahatınıza göre seçmeniz oldukça önemlidir. Yumuşak bir oturum istiyorsanız yüksek DNS’li yumuşak süngerler, biraz daha sert bir oturum istiyorsanız az DNS’li süngerler tercih edebilirsiniz. Bir başka önemli husus, kumaşınızı seçerken mutlaka kolay temizlenebilir ve kumaş alt kısmının kalın astarlı olmasına dikkat edin.

2- Renk

Her konseptin kendine has renkleri vardır. Modern bir seçim yapacaksanız gri antrasit ve tonları yanına zıt koyu renkleri tercih edebilirsiniz. Mobilyalarınızda ayna detaylar, grinin tonları ve parlak metalli lake ürünler tercih edebilirsiniz. Doğal bir seçim yapacaksanız sıcak pastel tonlara yönelmeniz gerekir. Krem, vizon, kahverengi ve yeşil verebileceğimiz örneklerdir. Mobilyalarınızda doğal masif ürünleri tercih edebilirsiniz. Günümüz mimarisinde masif metal karışımı mobilyalar büyük ilgi görmektedir.

Klasik bir seçim yapacaksanız desenli kumaşlara yönelebilirsiniz. Çünkü klasik tasarım gösterişli olmayı sever. Mobilyalarınızda ise lükens el oymalı sabit masalar ve az da olsa ayna detaylı mobilyalar tercih edebilirsiniz.

3- Ergonomi

Mobilyada ergonomi kavramı en önemli huşulardan biridir. Özellikle küçük metrekareli bir eve sahipseniz bu daha da önemli bir hal almakta. Koltuklarınızın yatak olabilmesi, gerektiğinde dinlenme koltuğu haline gelebilmesi, masaların açılabilir olması, seçeceğiniz konsol ve ünitelerin saklama alanlarının geniş olması tercihlerinizde elinizi rahatlatacak ipuçlarından birkaçı.

4- Dayanıklılık

Sık sık mobilya değiştirmeyi sevmem, mobilyaları uzun süreli kullanmak isterim diyorsanız sizin için en önemli konulardan biri ürünün dayanıklılığı olacaktır. Seçeceğiniz koltukların iskeletinin sağlam ağaç sınıfına giren gürgen ağacından olması, ayaklarının ağaç veya metal olması, seçeceğiniz mobilyanın ahşabının ağaç masif olması veya kaliteli bir doğal ağaç kaplama olması sağlamlık konusunda değerlendirebileceğiniz kriterlerdendir.