Sahne sanatları insan yaşamının en renkli kesitini oluşturuyor ve sanatçılar bu ekolün en önemli temsilcileri. Peki, sahne sanatları için eğitim almak gerekir mi? Sorusu sanatçı olmak isteyenlerin merak ettiği konuların başında geliyor. Sahne sanatları ile ilgilenenler için derlediğimiz yazımız bu alanda var olmak isteyenlere tavsiyeler içerecek nitelikte hazırlandı. Elbette sahne sanatlarının icrasında pek çok kriter bulunuyor ve bu kriterlere uygun hareket eden sanatçılar varlık göstererek başarılı çalışmalara imza atıyorlar. isterseniz öncelikle bu kriterlerin neler olduğunu kısaca gözden geçirelim. Her şeyden önce sanatçı bir ruha ve iyi bir hafızaya sahip olması şarttır. Çünkü sanatın hangi alanı olursa olsun sevilmeden başarı sağlanması mümkün değildir. Ayrıca neredeyse sahne sanatlarının tamamında sanatçının oynayacağı rolün veya koreografinin başarısını yetenek ve ezber kapasitesinin belirlediğinin bilinmesinde büyük yarar olduğunu düşünüyoruz.

Sahne Sanatları Bölümü Pek Çok Farklı Kategoride Eğitim Veriyor

İlk olarak 1989 yılından itibaren konservatuarın fakültelerinin eğitim müfredatına eklenen sahne sanatları bölümü o günden bu yana bir kaynak olarak varlığını sürdürüyor. Tabi konservatuar denildiğinde ilk etapta ses eğitimi akla gelse de, daha onlarca farklı alanda eğitim veren konservatuarın aslında son derece değerli sanatçıların yetişmesini sağladığı başka bölümleri de bulunuyor. İsterseniz bu bölümlerin neler olduğunu maddeler halinde sıralayalım;

  • Bale
  • Çağdaş -Modern Dans
  • Tiyatro
  • Opera

Şeklinde özetleyebiliriz. İzin verirseniz bu noktada çok önemli bir detayı hatırlatalım. Pek çok kişiyi oyunculuk noktasında eğitim ile ilgili yetkili tek kuruluşun üniversitelerin konservatuar fakülteleri olduğunu düşünmektedir. Bu yanlış bir değerlendirmedir ve konservatuar bölümünün oyunculuk noktasındaki tek eğitimi tiyatro bölümü olarak değerlendirilmelidir.

Sinema Eğitimi İçin İletişim Fakültelerini Tercih Etmeniz Gerekiyor

Dolayısıyla önce sinema eğitimi almak ve sonrasında oyunculuk yapmak istiyorsanız iletişim fakültelerinin radyo televizyon ve sinema bölümünü tercih etmeniz gerekecektir. Çünkü bu bölüm hem yayıncılık anlamında hem de teknik bakımdan öğrencilerini eğitiyor ve ekran karşısına çıkmadan önce her anlamda hazır hale geliyorsunuz. Sözgelimi radyo ve televizyon programcılığı, kamera eğitimi, ses ve ışık sistemleri, kurgu ve montaj işlemleri gibi daha pek çok farklı alanda başarılı olabilirsiniz. Sahne sanatları için eğitim almak gerekir mi? sorunuzun yanıtını vermeye çalışacağımız yazımızı umuyoruz ki beğenmişsinizdir. Şimdiden başarılar diliyoruz.