Kış geldiği zaman bitki çayları saklandıkları çekmecelerden birer birer çıkar. Soğuk havaya sıcacık bir çözüm olan kış çayları, aynı zamanda olabilecek soğuk algınlığı gibi hastalıklara da koruma sağlamaktadır. Eğer siz de çoktan kış moduna girmişseniz ve elinizde kupanızla hangi kış çayını yapsam diye düşünüyorsanız, işte tadına doyum olmayacak kış çayı tarifleri…

Ekinezya Çayı Tarifi

Hazırlanması oldukça kolay bir çay olan ekinezyalı çay, yumuşak içiminin yanı sıra bağışıklık sistemini destekleme konusunda da son derece yardımcı olmaktadır. 1 litre kaynamış suyun içerisinde 3 ila 5 kaşık ekinezya ekleyin. 2 ila 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Çay rengini alınca bardağa doldurarak içebilirsiniz ancak kesinlikle içerisine şeker ya da bal eklememelisiniz. Ekinezya çayı yalnızca sade şekliyle içilmelidir. Hazırlamış olduğunuz 1 litrelik ekinezya çayını 15 gün boyunca tazeliği bozulmadan içebilirsiniz.

Ihlamur Çayı Tarifi

Siyah çayın yapılışı ile neredeyse birebir aynı ilerleyen ıhlamur, demlikte demlenebildiği gibi aynı zamanda french pressle de yapılabilmektedir. İçilecek kadar ıhlamur french presse koyulur ve üzerine kaynar su dökülür. Bir süre bu şekilde demlenen ıhlamur bardaklara servis edildikten sonra muhakkak içine bal koyulur. Şekerli içenlerde var, fakat bal koyularak içilirse hastalıklara karşı koruma ihtimali daha da artacaktır. Ihlamuru demlemeden önce içerisine kabuk tarçın ve zencefil de ekleyebilirsiniz.

Zencefil Çayı Tarifi

Diğer kış çaylarına nazaran yapılışı daha zahmetli olduğu için tek içimlik değil de ileride içebilmek için fazladan zencefil çayı yapmak daha doğru bir karar olacaktır. Hastalıklarla olan mücadelesiyle bilinen zencefil çayı için önce 4 cm uzunluğundaki bir zencefil alınır ve kabukları soyulur. Ardından ince ince dilimlenir. Bir demliğe koyulan zencefil dilimlerinin üzerine kaynar su dökülür. Ocakta 15 ila 20 dakika kaynayacak olan zencefil çayı daha sonra ocaktan alınarak 5 dakika daha bekletilir. Bal ve limon ilavesi ile zencefil çayını soğuk kış gecelerinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bu çay tarifi 4 kişiliktir. Bu yüzden eğer tek başınıza içiyorsanız, 1 hafta boyunca tekrar kaynatarak tüketebilirsiniz.

Karışık Bitki Çayı Tarifi

2 yemek kaşığı kuşburnu, 2 yemek kaşığı ıhlamur, 1 yemek kaşığı adaçayı, 4 karanfil, 2 zencefil, 6 papatya ve bir yeşil elma kabuğunu alın. Bu karışımı bir kapta karıştırın. Öte yandan bir demlikte su kaynatın ve elde ettiğiniz karışımı sıcak suyun üzerine dökün. Bu esnada suyu sakın ocaktan almayın ve karışım ile beraber 5 dakika boyunca kaynamaya bırakın. 5 dakikadan sonra ocaktan aldığını karışık bitki çayını bir 5 dakika da dinlenmeye bırakın. Bal ve limon ilavesi ile çayınızı içebilirsiniz. Eğer aromasını seviyorsanız, bitki çayı karışımının içerisine çubuk tarçın ekleyebilirsiniz.