Tüm doğumlar sancılıdır ve dünyanın en güzel varlıkları olan bebekler bu sancılı sürecin sonunda yaşama merhaba der. Tabi bu süreçte yenidoğan sarılığı gibi birçok sağlık problemi oluşabilir ve ebeveynlerin bebekleri ile ilgili hemen hemen her konuda bilinçli olması dünyanın en güzel varlıklarının korunmasında ilk etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, henüz yeni anne ve baba olmuş bireylerin bebek sağlığı konusunda bilgi bakımından öncelikleri neler olmalıdır. Çünkü bebek doğar doğmaz gelişen bazı komplikasyonlar zamanında önlem alınmasını gerektiriyor ve erken dönemde alınacak tedbirler bebeğin gelecekteki yaşamını doğrudan etkileyecektir. İsterseniz bebeklerin dünyaya yeni geldiklerinde ortaya çıkan yenidoğan sarılığı hastalığını biraz daha yakından tanıyalım.

Yenidoğan Sarılığı Neden Olur?

İzin verirseniz öncelikle hastalıkla ilgili tam bir bilgiye sahip olabilmenizi sağlamak için yeni doğan sarılığı neden olur sorusunun yanıtıyla konumuza devam edelim. Bebeğin doğumunu takip eden ilk günden itibaren kanında fazla bilirubin birikmesi yenidoğan sarılığına neden olmaktadır. Bunun esas nedeni ise ilk birkaç günlük dönemde bebeklerin yetişkinlere oranla kırmızı kan hücrelerinin daha fazla olmasıdır. Bebeğin gözlerinin beyaz kısımlarında ve özellikle sırt ve karın bölgesindeki sarı renkten yenidoğan sarılığı rahatlıkla gözlenebilir. Normal şartlarda karaciğer tarafından atılabilen bilirubin bebeklerde hızlı atılamaz ve karaciğer bilirubini atmakta zorlandığı için sarılığa neden olan birikme yaşanır.

Yenidoğan Sarılığı Nasıl Geçer?

Dilerseniz yenidoğan sarılığı nasıl geçer konusundan önce kısa bir uyarıda bulunalım. Sarılığın ileri durumlarında farklı anatomik komplikasyonlarında gözden geçirilmesi gerekeceğinden bebeğinizdeki sarılık bulgularını tespit ettiğiniz anda mutlaka uzman bir doktorun muayenesinde büyük yarar bulunuyor. Çünkü iç kanama, kanda enfeksiyon veya bakteriyel enfeksiyonlara dayalı bir sarılık gelişmiş olabilir ve sizin bu ayrımı yapma şansınız bulunmadığından doktor gözetiminde bir süreç geçirmeniz bebeğiniz açısından yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra sarılığın başka farklı sorunların habercisi olduğu da unutulmamalıdır. Örneğin enzim eksikliği veya karaciğer fonksiyonlarındaki anormallikler de yine sarılığın farklı nedenleri olarak karşımıza çıkıyor. Peki, doktorunuzun bebeğinize yenidoğan sarılığı teşhisi koymasının ardından neler yapılıyor. Doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda genellikle ilk 1 hafta yeterli anne sütü ve bol sıvı dışında herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmıyor. Bununla birlikte yapılan tetkiklerde bilirubin seviyesinin bebeğe zarar verecek düzeyin üzerinde olması durumunda fototerapi adı verilen özel bir tedavi uygulanarak birkaç gün içerisinde bebeğinizin sağlığına kavuşması sağlanıyor. Burada önemli olan yenidoğan sarılığı bulgularına rastladığınızda bebeğin derhal doktor gözetimine alınmasıdır diyebiliriz. Bebeğinize ve sizlere mutlu yarınlar diliyoruz.